Wiodące marki produkujące telewizory

Na przestrzeni lat rynek telewizyjny znacznie się rozwinął. Zmieniły się typy telewizorów, wprowadzono nowe technologie, które podbiły serca konsumentów na całym świecie. Na tym rynku obserwujemy również ewolucję marek produkcyjnych. Niektóre z nich istnieją już od dawna, inne znikają, a jeszcze inne pojawią się wkrótce. Krótko mówiąc, jest to bardzo aktywny rynek.

Sony

Japońska firma jest prawdopodobnie jedną z najstarszych na tym rynku. Założona w 1942 roku firma działa w segmencie telewizorów od 1968 roku, kiedy to stworzyła markę Triniton, pod którą na niektórych rynkach wprowadzała modele do 2005 roku. Marka jako jedna z pierwszych zastosowała ekrany LCD. W 2005 roku firma Sony stworzyła markę BRAVIA, która zapewne wielu z Was kojarzy się z telewizorami o wysokiej rozdzielczości, a także innymi produktami, takimi jak kina domowe czy projektory. Żywe kolory wyświetlane na tych modelach przyczyniły się do ich popularności na całym świecie. Sony wyróżnia się również w aspektach ekologicznych i stosuje technologie przyjazne środowisku.

Samsung

Kolejna z najbardziej znanych marek na świecie, nie tylko na rynku telewizyjnym. Firma została założona w 1938 roku w Korei Południowej, a jej dział elektroniki użytkowej powstał w 1969 roku. Od tego roku firma skoncentrowała się na produkcji m.in. telewizorów. Od lat 70-tych firma rozwija się na skalę międzynarodową.

W 2005 roku pojawił się pierwszy telewizor LCD tej marki, wprowadzając tym modelem serię telewizorów Rome, a w następnym roku zaprezentowano model z serii Bordeaux. Telewizory te wyróżniały się wysokim kontrastem. Rok 2009 miał być kluczowy dla firmy Samsung, ponieważ to właśnie ona była odpowiedzialna za zaprezentowanie pierwszego na świecie telewizora LED. Wydarzenie, które po raz kolejny udowodniło, że firma jest jednym z liderów rynku.

Philips

Ta holenderska firma jest jedną z najważniejszych w sektorze technologicznym od momentu jej założenia w 1891 roku. Odpowiedzialna za wynalezienie żarówek, medycznej lampy rentgenowskiej i płyty CD (we współpracy z firmą Sony). Były to jedne z pierwszych firm, które eksperymentowały z telewizją, około 1925 roku, a konkretnie z sygnałem telewizyjnym.

W 1949 r. rozpoczęli sprzedaż telewizorów, prezentując swój pierwszy prototyp rok wcześniej na kilku międzynarodowych targach. To właśnie w 1964 roku zbudowali pierwszy eksperymentalny model kolorowego telewizora, a trzy lata później rozpoczęli jego masową produkcję. W 1971 roku nastąpił kolejny wielki przełom w świecie telewizji, kiedy to firma Philips wynalazła teletekst.

LG

Firma LG została założona w Korei Południowej w 1947 roku, natomiast dział elektroniki użytkowej, do którego należą telewizory, powstał w 1958 roku. W latach 60-tych firma jako jedna z pierwszych zaczęła produkować telewizory na rynek koreański. Coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku międzynarodowym i zdobywa miano jednej z najbardziej innowacyjnych marek.

W 1998 roku byli oni odpowiedzialni za wprowadzenie na rynek pierwszego 60-calowego telewizora plazmowego. W ten sposób wyprzedzili oni inne firmy w wykorzystaniu tej technologii. W latach 2000 umacniała się ich pozycja na rynku międzynarodowym.